Yani dizel mavi rozeti alır

Twintec ait jnox`k` SCR sistemi Twintec ait jnox`k` SCR sistemi

Katalizör üreticileri Twintec araçlar için tasarlanmış, Avrupa-6 güçlendirme sistemi (jnox`k` SCR sistemi) sahip olan, azot oksitlerin (NOx) önemli ölçüde düşürür.

© Twintec Twintec ait jnox`k` SCR sistemi Twintec ait jnox`k` SCR sistemi

Birçok korkularının aksine göre Twintec güçlendirme makul çaba ile değil, aynı zamanda makul bir maliyetle sadece ilgilenmektir.

© Twintec Twintec ait jnox`k` SCR sistemi Twintec ait jnox`k` SCR sistemi

Bu miktar, dönüşüm başına yaklaşık 1500 Euro Twintec göre yöntem.

© Twintec Twintec ait jnox`k` SCR sistemi Twintec ait jnox`k` SCR sistemi© VW / Twintec

mavi plak Euro 6 dizel otomobil rehabilite edilerek izin: Twintec bu gibi sistemler olabilir! Jnox`k` SCR sistemi saf SCR sistemlerinin dezavantajlarını ortadan kaldırır ve kısmen önemli ölçüde daha iyi nitrik oksit seviyelerini elde etti. Yani Euro 6 güçlendirme gidiyor!

büyük Alman kentlerinde yaklaşan dizel sürüş yasağı kaçmak için, dizel araba Euro 6 standartlarında dönüştürülebilir. Otomotiv endüstrisi yazılım çözümü tercih yanısıra, aynı zamanda şu anda güçlendirme için teknik seçenek vardır: Güneş katalizör üreticileri Twintec (jnox`k` SCR sistemi) azot oksitlerin ki (emisyon otomobiller için Avrupa-6 güçlendirme sistemi geliştirmiştir NOx), belirgin olarak azaltır. Genel olarak, Twintec ait jnox`k` SCR sistemi test tezgahı 99 oranında azot oksitlerin azaltılması ve yolda gerçek koşullarda 94 oranında olabilir. Euro 6 önemli ölçüde sınırlar Twintec bölümü tarafından tırpanlanıyor - Yani bir Euro 6 sınıflandırma da sonradan mümkün olacaktır. Neden "olur"? Çok basit: sistemi henüz mevcut değildir. Böyle bir mavi plak gibi uygun bir yasal çerçeve yapılmalıdır. Bu durumda, ilgili tüm araç tipleri için jnox`k` SCR sistemi sunmayı Twintec planlamaktadır. Bu mavi plak olası bir giriş ve ilgili sürüş yasakları etkilenen olacağını Euro 5 emisyon ile araçların sürücüleri özel ilgi olacaktır. 

Dizel araçlar için Mavi rozeti (Video):

SCR sistemli Euro 6 dizel arabalar donatılması

Twintec ile güçlendirilmesi yanı sıra sık sık bir yazılım güncellemesi Euro 6 için Euro 5 dizel dönüştürme yeteneği sağlar Her şey sözde hakkındadır "Termo pencereler" burada egzos müteakip muamele düşük sıcaklıklar nedeniyle kesilir, ortadan kaldırmak: "Bu terim zaten egzoz gazı devridaim basitçe motoru tasarruf etmek için kapalı olduğu sıcaklık aralıkları açıklamak için birkaç ay önce sanayi icat etti"Pazar günü dünyaya Said'in Thomas Burkhardt, Teknoloji ADAC Başkan Yardımcısı. azot oksit emisyonları yüzde 60 ortalama bir yazılım çözeltisi indirgenmiş ADAC testine göre, bulunmaktadır. Ama artışlar Tüketilen: Yaklaşık dört oranında daha fazla dizel yazılım güncellemesinden sonra arabaya ihtiyacım vardı. Ayrıca, motor aşınması yanma odası içine geri düşük sıcaklıklarda egzoz gazları nedeniyle artmakta olduğunu olabilir.

Euro 6 güçlendirme ne kadar?

Birçok korkular güçlendirme aksine sadece Twintec göre değil, aynı zamanda makul bir maliyetle, makul bir maliyetle ele alınmamalıdır. üretici tarafından bir AU-yetkili satıcı yaklaşık yarım gün sürer uzayda böyle bir dönüşüm için kullanılabilir 1500-2000 Euro. Ancak, yasama organı tarafından dönüşüm tanınması gerekir. Şu anda Euro 6 güçlendirme itirafı var - hiç değilse - sadece pahalı ve karmaşık bireysel prosedür, Baumot CEO'su Henning Middelmann içinde. arabaların emisyonlara, diğer şeylerin yanı sıra ölçülür otomobil vergisi, geçiş yaparak azalır olsun, aynı zamanda mevcut durumu hakkında söylenemez. katılan otomobil 5,3 milyon dizel araçların toplam güçlendirme için 2 Ağustos 2017 tarihinde dizel zirvesi kabul etmiş, Yani: Bu arada, otomobil yazılım güncellemeleri çözümü tercih. Daha karmaşık güçlendirme çözümleri reddedilir, bu nedenle daha karmaşık bir arıtması egzoz maliyeti - Böyle Twintec gelenler olarak - muhtemelen tüketici tarafından asılı kalır.

Twintec ait jnox`k` SCR sistemiTwintec dizel araçlar için Euro 6 yükseltmeleri sunmaktadır. © VW / Twintec

Nasıl Euro 6 güçlendirme Twintec yapar?

Twintec ait jnox`k` SCR sistemi enerji ile turbo tarafından desteklenmektedir ayrı monte elektrik jeneratörü AdBlue enjekte eder. Jeneratör AdBlue buharlaşır ve sonra egzoz gazı daha da içine gönderir. Bir kimyasal reaksiyonda üretilen azot oksitler ile reaksiyona giren ancak CO2, özellikle amonyak ve CO2, ise. Geleneksel SCR katalizörünün olarak, üre çözeltisi AdBlue tahrik doğrudan enjekte edilir. 220 derece sıcaklık SCR katalitik dönüştürücülerin çalışması için gerekli olduğu için, ancak, her zaman emisyon kontrol soğuk çalıştırma fazı ya da kısa mesafelerde düşük motor yükü en uygun şekilde çalışmaz.

SCR sistemlerine karşı avantaj Twintec nedir?

Avrupa 6 güçlendirme Twintec çözüm geleneksel SCR sistemlerinin dezavantajlarını ortadan kaldırır: Zaten 150 ° amonyak egzoz gazı sıcaklıklarında oluşturulan ve aynı zamanda düşük sıcaklıklarda enerji sağlayan bir ısıtma katalizörü yüklüdür. Bu nedenle, NOx Reaksiyon daha Twintec göre, önemli ölçüde daha düşük egzoz sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Bu da egzos gazı sıcaklıkları kısmen tezgah testlerde önemli ölçüde daha düşük olan yol koşulları aykırıdır. Bu değerler yolda deneyimli olması gerekir ki 2017 yeni arabalarda gelecekteki emisyon ölçümlerinin, özellikle ilgilidir.

Bir Euro 6 güçlendirme dezavantajları misiniz?

VW Passat (1.6 litrelik TDI) yakıt tüketiminde bir artış göstermiştir bir Sonradan takılan bir ilk ADAC testinde Euro 6: sakıncaları olmadan, SCR sistemi için güncelleme ile Euro 6 yükseltme gelmiyor. Buna uygun olarak, dizel yakıt tüketimi dönüştürme işleminden önce yaklaşık yüzde beş yüksektir. Jeneratör ölçme ve ısıtma için güçlendirme sistemi için gerekli ek enerji sağlayabilir gerekir. Ancak emisyonlarında düşüş kesindir: "Azot oksit emisyonları yüzde 90 azaltılır"Said'in Thomas Burkhardt, Teknoloji ADAC Başkan Yardımcısı. AdBlue tüketimi 1.000 kilometreye iki litre yaklaşık getesten prototip oldu. En kötü durumda, tüketim 1000 kilometre başına AdBlue üç litreye yükselir. AdBlue kullanımının maliyeti daha sonra 100 kilometre başına yaklaşık 20 cent tutarındadır.