TÜV bakıyorlar Bu maliyetler

HU ve AU frenler çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Her iki yılda bir, ana soruşturmaya arabalar gösterimleri. Genellikle denetçi nedeniyle küçük kusurların mührünü inkar. Bizim kontrol listesi ile brüt hatalarından kaçınmak.

© imago HU ve AU eksik gazetelerde çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Anlaşılmaz ama maalesef çoğu kez durum: kağıtlarını eksik. Araç tescil belgesi (tescil belgesi I) ek olarak, sertifika emisyon testine sunulmalıdır. Kim ayrıca ilgili bildiri taşımak zorundadır aracına değişiklikler yaptı. sınav bazen ruhsatınızdan eksikliği çok hassas tepki verir.

© imago HU ve AU yardım çantasına çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Eksik ilkyardım kitleri ile Eşit kararlıydı inceleme yapan uyarı üçgenleri ve emniyet yelek eksikliği vardır. Hatırlatma: İlk yardım çantası bir son kullanma tarihi vardır. Ana soruşturmaya gitmeden önce mutlaka kontrol edin.

© imago HU ve AU ışıklar çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

aydınlatma birimlerinin fonksiyonu, kolayca kontrol edebilirsiniz. parkı sadece ileriye ilk başta arabanızı bırakın ve gelişmeler sayesinde, bir duvarın ön Windwärts ve çeşitli fonksiyonları geçer. Alternatif olarak, bir arkadaş ya da tanıdık belirlenen görsel inceleme ile yardımcı olabilir. yüksek ışın, düşük ışın, park lambası, sola dönüş sinyali, flaşör sağ arka ışıklar, fren lambaları, geri vites lambası, sis farları, gerekirse: Aşağıdaki fonksiyonlar için aydınlatma testi. Düşük ışın doğru ayarlanmış ilave olmadığını test etmek için.

© imago HU ve AU uyarı ışıkları çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Daha kolay: ikaz ışıklarını kontrol edin. sürekli olarak ışınlanır kontrol ışıkları bir araç da denetçileri ile ungemerkt kalmaz ve normal TÜV rozet engelleyen bir kusur bildirir.

© imago HU ve AU frenler çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Çalışma frenler güvenliği için çok önemlidir. Tabii ki, GTU, DEKA, GTU ve Kus denetçiler burada özellikle hassas kontrol edin. Orada hiçbir sürpriz ve size nedeniyle kusurlu frenler yine temsillerini yapmak gerekir Yani, basit bir görsel muayene aracılığıyla yastıkları ve diskler önce kontrol ederler.

© imago HU ve AU frenler çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Bunun için, lastiğin sökülmesi gerekmez. astarları yeterince kalın olup olmadığını kontrol etmek için bir el feneri kullanın. dilimleri hasarsız olmalı ve derin çizikler olması gerekir. Aksi takdirde, bir servise başvurun ve bir uzman tarafından bir tavsiye olsun.

© imago HU ve AU lastiklerinde çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

patlak lastikle TÜV, DEKRA, GTU veya Kuş Exit önce, denetçiler olasılıkla söz konusu sürücü genel zindeliği koyacağız. Ama yıpranmış lastiklerle, mühendisler alerjisi olan.

© imago HU ve AU lastiklerinde çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

en az 1.6 mm olan bir diş derinliği yaz lastikleri için Almanya bırakılır. En iyi ihtimalle, lastikler çok daha fazla profili olmalıdır. kontrol etmek için elektronik bir profil test kullanabilirsiniz. Ama aynı zamanda ücretsizdir.

© imago HU ve AU lastiklerinde çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

tek Euro madalyonun goldene Rand üç milimetre kalınlığındaki ve dolayısıyla ideal diş derinliği ölçmek için uygundur. profil deseninde altın yüzük kayboluyor, hiçbir kusurları burada yoktur. Tabii ki, lastik aksi mükemmel durumda olmalıdır.

© imago HU ve AU kaya düşmesi çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Sen resim abartılı tutun? Ancak, biz katılmıyorum olamaz. Ama küçük kaya araç sahipleri TÜV mühür olmadan çiftlikten sürücü genellikle kurşun, özellikle görüş alanında, düşer. İşte her sürüş durumunda onay can.

© imago HU ve AU süspansiyon çoğu eksiklikler Kılavuzu: Hautpuntersuchung en yaygın eksiklikler (HU)

Aynı Überpüfung şasi ve direksiyon için de geçerlidir. Bunun için profesyonel olmak zorunda. Gürültü ve aracın sıradışı davranışı üzerinde viraj alırken dikkatli olun. Hatta darbelere araç geri sıçrama olmayabilir. O zaman belki yaylar veya amortisörler artık sağlam. En iyi ana muayene öncesi çözülür bir kusur.

© imago

Bu maliyetler ana soruşturmaya TÜV, DEKRA, GTU veya Kuş altındadır. Genellikle küçük kusurlar onay açgözlü mührü engeller. Biz kısa kontrol edin bakmak ne diyeceğim ve TUV maliyetleri ihanet edecek.

Genel muayene (HU) ve emisyon testi (AU) kapsadığı Dört araca biri civarında, TÜV bildirdi. Özellikle can sıkıcı: Genellikle onay açgözlü mührü önlemek sadece küçük kusurları vardır. Eğer ek maliyetler, zamanın gereksiz harcamaları ve akut atölye ziyareti önlemek Yani, biz sizin için en yaygın hataları listeledik. Daha önce TÜV tekel DEKRA, GTU ve Kuş mikroskop altında araba almak ve bu nedenle Alman yollarda güvenliği için önemli bir faktördür şimdi araba muayene vardı. Her iki yılda bir, yeni arabalar sadece üç yıl sonra, HU ve AU temsiller için arabalar. Sahibi gerekli araç belgeleri unuttu, yön ücretsiz oldu. Araç tescil belgesi (tescil belgesi I) ek olarak, sertifika emisyon testine sunulmalıdır. Kim ayrıca ilgili bildiri taşımak zorundadır aracına değişiklikler yaptı.

videoda çoğu TÜV eksiklikleri:

Bu maliyetler TÜV tahakkuk

Kısa bir araç kontrolü şiddetle testinden önce önerilir. yelek uyarı ve gemide üçgen ikaz ve ilk yardım kiti tamamlandıktan musunuz? ışıklar yapın ve düzgün dönüş sinyalleri ve onlar doğru ayarlanmış mı? lastikler yeterli taban ve hava var mı? Fren diskleri veya fren balataları aşınmış, Belkide direksiyon veya süspansiyon garip sesler vermek veya düzgün çalışmıyor mu? kokpitte ön cam ve yanıp sönen uyarı ışıkları daha hızlı taş yongaları yanıtlanabilir sorular. Bazı araç sahipleri önemsiz bir konu olarak bu görevden ve atölye ziyaretleri kabul etti zaten planlanmış veya ederken, denetçi nedenle dinleyemiyorum. Soruşturmada yasal gereksinimleri karşılamak onay açgözlü mühür.

Bu TÜV harcamanın (EUR olarak maliyet)
müfettişBundesl.
için HU
Otomobil (dahil.
AU)
 
için HU
Otomobil (dahil.
AU)
için HU
motosiklet
(Dahil. AU)
için HU
motosiklet
(AU olmadan)
 TÜV HanseHamburg 98,00 53.50 66,00 40,00
 TUV NordHamburg, Bremen, Aşağı Saksonya,
Saksonya Anhalt, Schleswig-Holstein,
Mecklenburg-Vorpommern,
Kuzey Ren-Vestfalya
 99,00 71,90 66.75 43,20
 TUV NordHesse, Rheinland-Pfalz,
Saarland
 89,00 66,20 64.20 41,90
 TUV NordBerlin, Brandenburg 95,64 66.64 64.20 42.65
 TUV NordBaden-Württemberg, Bavyera 90,80 61,50 64,00 41,90
 TÜV SüdBaden-Württemberg, Bavyera 98,00 53.50 64,90 40,20
 TÜV SüdSaksonya 99,50 67,50 64.20 44,20
 TÜV ThüringenBerlin, Thüringen 96,00 59,00 61,00 43,00
 Kuştüm iller 86.00 için
 102,00

 
58,00 kadar
 72,00
 

 
60,00 için
 68,00
 
 
 42.00
 46,00
 
 DEKRAtüm iller hayır
 bilgi
 hayır
 bilgi
 hayır
 bilgi
 hayır
 bilgi
 GTUtüm iller 86.00 için
 102,00
 
 62.00 için
 72,00
 
 62.00 için
 68,00
 44,00 kadar
 46,00
Temmuz 2016 tarihinden itibaren Maliyet

Birçok TÜV kusurları önlenebilir

Geçen bir başka ipucu: TÜV, DEKRA, GTU veya Kuş sonraki genel denetime 24 ay sonra makul sevk gösterimleri ol. tarihten sonra araç sahipleri randevu algılamaya iki ay var. Bundan sonra pahalı olacaktır. Bu iki ay sürücülerin Kaplama, mühendisler doğru arabayı kontrol ve ek maliyetlerinden yüzde 20 oranında bir prim hesaplar. araç sahipleri var, o zaman bile HÜ için son fikrine run-up en temel kusurları daha da rahatsız edici olduğunu çözülmedi.

Genel muayene için aralıklar

Araç türü1. soruşturma2. soruşturma
araba36 ay sonraher 24 ayda
Motosiklet24 ay sonraher 24 ayda
3,5 tonluk Kampçılar *36 ay sonraher 24 ayda
750 kg'a kadar Fragmanlar36 ay sonraher 24 ayda
3,5 tonluk 750 kg üzerinde Fragman *24 ay sonraher 24 ayda
* Onaylı toplam ağırlık
Diğer hizmet sorunları
Tüm turbo
Buji değişim Gerçekler ve talimatlar
Yağ değişimi için her şey
Gerçekten jumpstart vermek
Uygun lastik boyutunu belirlemek
Teklif için ipuçları
Değişim Schweibenwischer düzgün
kullanılmış araba satın almak için İpuçları