Dört mevsim kış lastiği olarak lastikleri?

Dört mevsim lastik testi 2017 Dört mevsim lastik testi 2017

On dört mevsim lastikler ve kış testi sorusunu yanıtlıyor klasik kış uzmanları alternatif olarak aslında uygun Dört Mevsim profilleri olsun.

© Daniela Loof Dört mevsim lastik testi 2017 Dört mevsim lastik testi 2017

test aracı: altı vitesli manuel şanzıman ve otomatik bağlantı kesme silindiri (COD) ile Audi A3 1.4 TDI Sportback. 150 hp, tork 250 Nm, 5.0 litre S / 100 km 1, 1230 1 kg, fiyatı (1.5 TDI): 26.600 Euro.

© Daniela Loof Dört mevsim lastik testi 2017 Dört mevsim lastik testi 2017

Test bisiklet: Enzo G beş kollu alüminyum jant, dört ve beş delikli bağlantıları ile kullanılabilir olmasıdır. 5,5 x 14 ve 8 x 18 inç arasında tek parça dökme tekerlek aralık boyutları. Fiyatlar 77 Euro başlar.

© Daniela Loof Dört mevsim lastik testi 2017 Dört mevsim lastik testi 2017

Objektif: Modern GPS ölçüm teknolojisini kullanır.

© Daniela Loof Toyo Celsius 10 yerleştirin: Toyo Celsius

kar: Arka tekerlekler üzerinde yan kılavuz taşıma ön daha düşük, daha zordur. Islak: Erken kısmında kayar ve ileriye küçük yan kılavuzu vardır. Toyo ıslak pistte ikinci planda kalmaktadır. kuru: Hayır kabarcıklı sportif lastik, ama güvenli sürüş için. Bununla birlikte: Uzun frenleme mesafesi. toplam: Yağmur ve kar kuru frenlere mau de, sınıra Toyo erken getirmek. Fiyatı: 265 Euro. Etiket sınıfları: E / C / 70 dB (A).

© Daniela Loof Hankook Kinergy 4S H740 Koltuk 9: Hankook Kinergy 4S H740

kar: Lastiğin kullanım kesin davranan ve önden ve arkadan kaymasıyla arasında geçiş yapmak için sever olarak. Islak: yük koşullarını değiştirmek duyarlı en uzun durma mesafesi, erken dışa: nem Hankook değildir. kuru: Arka aksa Hassas dönüş, ama kolay vida - slalom bu hızlı. toplam: arkada daha ön daima daha fazla kavrama üzerine inşa etmesini ve en uzun ıslak frenleme mesafesi vardır. Fiyatı: 270 Euro. Etiket sınıfları: E / C / 72 dB (A).

© Daniela Loof Pirelli Cinturato Dört Mevsim Koltuk 8: Pirelli Cinturato Dört Mevsim

kar: Pirelli karda en uzun frenleme mesafesi vardır ve yük değişimlerine duyarlıdır. Islak: Geç frene iyi suda kızaklama. elleçleme açısından, durgun ama hain değil; ama yavaş yavaş. kuru: Pirelli kuru şartlarda vurgular belirlemez. sınırda Düşük viraj, erken dışa. toplam: nem problemler üzerinde kar hızla tükenmiş. halefi daha iyi olacaktır. Fiyatı: 315 Euro. Etiket sınıfları: C / B / 69 dB (A).

© Daniela Loof Falken Euroall Sezon AS200 7. sıra: Falken Sezon Euroall AS200

kar: Onun önemli dışa eğilim yanı sıra orta çekiş kış uygunluğunu sınırlar. Islak: İyi çekiş, oldukça kendiliğinden teslim. ancak ıslak işlenmesinde falcon BF Goodrich daha gergin. kuru: Yüksek yuvarlanma direnci, ön kavrama eksikliği, erken dışa, uzun fren mesafesi. toplam: şahin ıslak iyidir, ama kuru ne de karda ne ikna edebilir. Fiyatı: 270 Euro. Etiket sınıfları: E / C / 71 dB (A).

© Daniela Loof Vredestein Quatrac 5 Koltuk 6: Vredestein Quatrac 5

kar: tarafına hafifçe başlatırken Slipping, tepkisini direksiyon erken ve düz itmek tereddüt ediyor. Islak: kızaklama zayıflıklar. Hankook, Nokian, Toyo ve Uniroyal daha dengeli sınır bölgesinde. kuru: Çok güvenli ve Quatrac dengeli yol. Gone en yüksek gürültü seviyeleri. toplam: Oldukça vasat bir performans sağlar. Auqaplaning zayıflıkları gösterir. Fiyatı: 295 Euro. Etiket sınıfları: C / C / 69 dB (A).

© Daniela Loof Uniroyal AllSeasonExpert Koltuk 5: AllSeasonExpert Uniroyal

kar: yön değiştirme biraz tereddütlü etrafında Uniroyal setleri, ama aksi çok düzgün öneriyor. Islak: Fren testinde Kabul edilebilir sonuçlar, geç kızaklama. Güçlü dışa açarken. kuru: En uzun durma mesafesi ve yavaş hafif raket viraj. Araç biraz gergin. toplam: Karda Güçlü, ama kuru asfaltta kötü yavaşlatır. Fiyatı: 270 Euro. etiket sınıfları: F / C / 72 dB (A).

© Daniela Loof Nokian Hava Koltuk 4: Nokian Hava

kar: Üst hizmetlerle kar üzerinde Nokian neredeyse Conti Kış lastiği seviyesine ulaşmıştır. Islak: Güçlü kızaklama, ama çok az yapışkan. Sonuç: Dolaylı ve tutarlı frenleme performansı dönüm. kuru: Düşük yuvarlanma direnci, ancak: dolaylı kavisli, ekstrem durumlarda hafif yük değişimi reaksiyonları. toplam: Karla kaplı yamaçlarda en kış lastikleri daha iyidir, ancak nemle mücadele ediyor. Fiyatı: 315 Euro. Etiket sınıfları: C / A / 69 dB (A).

© Daniela Loof BF Goodrich g-Grip tüm sezon 2 3.lük: BF Goodrich g-Grip All Season 2

kar: Frenleme mesafesi ve çekiş, ancak oldukça şiddetli yük değişim reaksiyonları iyidir. Yanlış geribildirim. Islak: Acil durumlarda, kontrolü kolay, zorlamak hiçbir yük değişim reaksiyonları, ıslak asfalt üzerinde etkili getiriyor. kuru: Yüksek yönsel stabilite, kendiliğinden direksiyon tepkisi, güvenli bir yol, BF Goodrich ile çok düşük bir yuvarlanma direnci. toplam: Michelin benzer oylama, ancak yolda toplam biraz daha az kavrama getiriyor. Fiyatı: 310 Euro. Etiket sınıfları: C / B / 68 dB (A).

© Daniela Loof Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 2. sıra: Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

kar: Dört Mevsim Goodyear bile frenler kış lastikleri daha iyi. Yüksek çekiş. Islak: Dört Mevsim-lastikler ve iyi çekiş arasında en iyi frenci. ama sadece ılımlı yanal kuvvetleri dayanır. kuru: frenlere Çok düşük yuvarlanma direnci ama zayıf, orta viraj ön, bir halsiz yönlendirir. toplam: Klasik kış lastikleri Yakın: kuru ortalama karda üst. Fiyatı: 330 Euro. Etiket sınıfları: C / B / 68 dB (A).

© Daniela Loof Michelin Çapraz İklim 1. sıra: Michelin Çapraz İklim

kar: Virajlarda dosdoğru sürerken güçlü ama zayıf - Michelin tasarımı uyumsuz olduğunu. Islak: Hızlı, güvenli, dengeli: Michelin direksiyon hareketlerine, sınır bölgesindeki hesaplanabilir. Çok kullanışlı. kuru: En kısa durma mesafeleri, çok güvenli yol, ince, yüksek rezervleri dayanarak kendiliğinden yönlendirir. toplam: Yaz ve kış lastikleri, Dört Mevsim-pneu ikna toplam yaklaştıkça. Fiyatı: 360 Euro. Etiket sınıfları: C / A / 68 dB (A).

© Daniela Loof Kıta ContiWinterContact TS 860 1 (kış lastikleri) yerleştirin: Continental ContiWinterContact TS 860

kar: Karlı bir yolda Performans. Hiçbir Dört Mevsim profili güvenli ve istikrarlı parça olarak hareket ettirilebilir. Islak: Conti'nin ucu: Sert fren, yüksek çekiş, küçük direksiyon açısı, kavrama çok yüksek düzeyde üzerinde. kuru: Oldukça erken ön aksta, dolaylı relents iter. Ama: 860 rulo verimli TS. toplam: Kar ve ıslak Conti maksimum değerler elde üzerinde de her zaman kolayca hareket eder. Fiyatı: 350 Euro. Etiket sınıfları: C / B / 72 dB (A).

© Daniela Loof

Biz karda ve ıslak ve kuru asfaltta on dört mevsim lastikleri ve kış lastikleri test etti. her türlü hava lastikleri klasik kış lastikleri alternatif olarak aslında?

Neden yılda iki kez yine aslında lastikleri geçirebilirim? Bu sorular özellikle kent sakinlerinin ve araçlar genellikle sadece kısa mesafelerde taşınır kentsel alanlarda sakinleri ve genellikle güvenilir bir kışın yol devriye çeşitlendirerek ortaya çıkan ve hızla kar yağışı itiraf ediyor. bir şehir trafiğinde olduğu zaman Peki neden yine nadiren potansiyel güvenmek pahalı kış lastikleri satın alıyor? Son olarak, Allseason- lastikleri tüm yıl için bir alternatif olmak için söz veriyorum. Hangi iki tekerlek yılda döngüleri, tekerleklerin ekstra seti ve - araca göre - dört ek hava basıncı sensörleri maliyet, ölçmek kolaydır. Ama gerçek bir kış lastiklerinde kıyasla dört mevsim lastikleri ne, biri yalnızca ayrıntılı ve titiz test ile bulabilirsiniz - kar, sulu ve kuru asfaltta. olası manipülasyonlara karşı mümkün olduğunca tüketiciye yakın ve çit testlerini gerçekleştirmek için, biz ticari olarak onbir farklı test profilleri satın - anonim, tabii ki.

Bu nedenle, lastik taban yüzü derinliği (video) kontrol edilebilir:

Test: dört mevsim lastikleri (Kış lastiği olarak R 16) 205/55

biz Kuzey İsveç'te Şubat ayında kar testleri ile başlayan Çünkü o dönemde sadece deney lastikler ticari olarak bulunmaktadır. Bazı üreticiler üretimde arada fazla iyileştirme tanıttığımız için vurgulamak. Önümüzdeki testlerden biri haline kontrol için mutlu olacak. Ancak, lastikler Deneyim arada rağmen ticarette bir az ya da çok büyük rezidüel stokta genellikle hala güncellemeler yaptık göstermektedir kalır. böylece Dört Mevsim-lastikler için fazladan bir sabit ceviz verilmiş olmasına rağmen dört mevsim lastikler performansı aslında değerlendirmek nasıl yüksek değerlendirmek için, bizim geçen kış lastiği testlerinde kazanan on Test adayları ölçülen Conti TS 860, parlaklık her şeyden önce Goodyear ve Uniroyal ve Nokian kar özellikleri, onlar zaten bütün kış lastikleri ile elde edildiği gibidir. BF Goodrich profili de bile oldukça fena dan keser, ancak markaların lastikleri şahinler, Hankook, Michelin, Pirelli, Toyo ve Vredestein gösteriyor ki hatta Allseasons ile "Kar tanesi sembolü" değil karda maksimum performans gerçekleştirir. Sonuçta, yeterli çekiş yaklaşık yüzde 20 eğimli tepeleri de - Conti kadar 23 olarak yüzde oluşturur. Pirelli damla olduğunu frenleme sırasında uyuşmazlık Büyükşehir. Nokian, Uniroyal ve hala cesurca Goodyear grev, ama geri kalanı Allseasons ölçüde daha az kararlı kış Conti daha Deneme parçasını etrafını.

Test referansta bir kış lastiği izleri

Viraj, onlar çok daha az viraj oluşturmak ve test araba mola daha erken verir. Yine bir yaz lastiği ile karşılaştırıldığında - hatta en zayıf Dört Mevsim güvenliği önemli bir gelişme testi yapar - rota artık götürmek olduğunu ile. Diğer tarafta lastikleri sadece iyi kar yapışma yok dört mevsim vardır ama ideal ıslak ve kuru yollarda yaz lastiği özellikleri mümkün olduğunca yakın. Ama sürece sıcaklıklar düşük, temini gibi - en azından, ıslak - kış lastikleri iyi sonuçları: çok altında donma noktasına yakın ve karışım esnek kaldığı için ve kaburgalar profil benzeri bir "cam sileceği" asfalt su filmi üzerinde süpürme Conti 54.1 m sonra durur. Yakın tarihli bir prim yaz lastikleri aynı koşullar altında neredeyse iki metre daha uzun gerektirir. kış profiline yapısal yakınlık Goodyear 54.1 metrede duruyor olmasını sağlar. Toyo ve Nokian Hankook hatta m üzerinde 65 ölçüm önemli ölçüde daha fazla bir şekilde gerektiren gelen Conti bu boyunca yaklaşık 40 km / saat bir kalıntı hızı. O saygın bir performans tutan rağmen sadece kuru yollarda, kış lastiği, yenilgiyi kabul etmek durumunda. Yaz lastiklerinin performansı (100-0 km / s m 35 üzerinden), bunlar ulaşamamış olan - Her şeyden önce, Michelin hızını ayarlayarak aynı grup BF Goodrich uyruklu ver.

Bu yüzden dört mevsim lastikleri test etmek

sanayi tarafından nüfuzunu önlemek için, tüm satın açık piyasada kapsadığı bizim lastiklerini test ettik. Bu nedenle, mevcut Ürünler erken 2017 olduğunu sadece test edilmiştir Yol testlerde, modern GPS ölçüm teknolojisini kullanarak birçok objektif veriyi belirler. yuvarlanma direnci (tambur testi) ve geçen hareketli gürültü AB etiketi standartlarına göre test edilmiştir.

Test edilen lastikler için güncellemeler

1417 den Şahinleri DOT kuru daha yanal kavrama sağlamak için üretim (yerine Tayland Türkiye) değişti. Hankook 2017 genel optimizasyonlar. Michelin testi profili ile değiştirir
"Çapraz İklim +"Hangi yüksek kilometre ve daha kar Kavrama ulaşmaktır. geliştirilmiş ıslak özelliklere sahip 0117 den Nokian DOT. Pirelli Eylül 2017 den değiştirilir test profili ile "Cinturato Dört Mevsim Artı"Bu önemli ölçüde daha iyi kar yükümlülüğü ve optimize ıslak Gri? P vaat olduğunu.

R 16 205/55 boyutu lastikler de sığacak:

• AUDI A3, A4
• BMW 1, 2 Coupe
• Dacia Sandero
• FIAT 500L, Bravo, Stilo croma
• FORD Focus C-MAX, Mondeo
• Honda Halk, FR-V, uzlaşma
• HYUNDAI ix20, i30
• KIA cee 'Soul, Venga
• MAZDA 3, 5, 6
• MERCEDES A, B, C sınıfı, CLA
• OPEL Astra, Zafira, Vectra
• PEUGEOT 2008, 307, 308
• RENAULT Megane, Scénic, Laguna
• SEAT Leon, Toledo, Exeo
• SKODA Octavia, Superb, Yeti
• TOYOTA Auris, Corolla, Avensis
• VOLVO S 40, S 60, V 40, 50 V, V 70
• VW Golf, Jetta, Beetle, Scirocco, Eos, Passat, Touran

Diğer lastik testi burada bulunabilir:
2017R 17 215/55 boyutunun Yaz lastik testi
2016R 16 205/55 boyutunun Kış lastiği testi
2016R17 225/45 Yaz lastik testi
2016R 18 255/45 boyutunun SUV lastiği testi
2015R 16 205/55 boyutunun düşük maliyetli lastik testi
2015R 15 185/65 boyutunun Kış lastiği testi
2015R 15 185/65 boyutunun Ganzjahresreifen testi
201516 91, H 205/55 R boyutunun düşük maliyetli lastik testi
201515 (PDF) 185/65 R boyutun lastikler
2014R17 235/65 SUV lastiği testi

AutoZeitung arasındaAutoZeitung arasındabizim Sonuç

PDF İşte bütün test sonuçları!

Paul Englert ve Martin Urbanke Test edilen Dört Mevsim profilleri bireysel kriterlerde çok iyi sonuçlar elde etmek ve kısmen mevcut en iyi kış lastiği kendileri ile karda rekabet çıkarabilirler. Ancak, mülklerinin toplamında, bir uzlaşma olarak bir kez daha dışarı çevirin. Aynı yaz operasyon için de geçerlidir. Yine: İyi bir dört mevsim lastikleri sadece acil çözümü daha fazladır ve kış aylarında bile bir sonraki turda sağlar. Kim genellikle kısa ve mevsimsel Wechselei gider - ve ilgili maliyetler - kuyu bu lastiklerin ile servis edilir kurtaracak. Ancak, bir kış ve yaz lastiklerinden tek değişiklik optimum güvenliği sağlayan daima bilmelidir.