Sem a tam

PASM adaptivní odpružení Active Karoserie Control Technology Guide prohlášení funkční tlumič nastavení aktivní pasivní Technický Slovník: Jak adaptivní odpružení

V Cayenne stejně jako v jiných modelech Roessle Bauer Porsche Active pozastavení být Management System. Stejně jako ostatní výrobci, mystický název pro stejnou techniku: adaptivní podvozek

Měly by činit rodinné vozy se sportovním vozům - nebo alespoň rozšířit rozsah vozidla. také zvyšují adaptivní závěsné sestavy bezpečnost jízdy. Avšak složitá technologie není bez nevýhod: Za prvé je to drahé.

se nazývají PASM, DCC, Magnetic Ride nebo Active Body Control (ABC). Ale bez ohledu na to, jaké jméno se výrobci přišli s je: Existují každý adaptivní systémy podvozku, ve kterém je tvrdost tlumičů lze nastavit nebo ustaví v závislosti na jízdních podmínkách. Podle Helmut Kleina z technického centra ADAC, tyto systémy jsou stále více nabízeny již několik let: „Až do nižší střední třídy, nebo dokonce v kompaktní třídě do ní adaptivní zavěšení výstroje stále usadit.“

Jak adaptivní odpružení?

Klein také vidí to jako bezpečnostní aspekt: ​​„Vždycky je to balancování mezi komfortem a bezpečností,“ říká. Takže maximální komfort vždy jít ruku v ruce i se silnými vibracemi struktury a silnou naklánění v zatáčkách. „To má vliv na zatížení kol a tím i na přilnavost pneumatik. V důsledku toho tak bezpečnost jízdy. „Adaptivní podvozkem, který by mohl do určité míry kompenzováno klapky jsou tvrzené a tím poskytují méně bočnímu náklonu v zatáčkách nebo méně dlažební kostky při prudkém brzdění.

Rozlišení mezi aktivní a pasivní systémy, mnoho podvozky přizpůsobit podmínkám jak samostatně, tak i umožňovat předvolbu režimu řidičem. U Audi, to se provádí pomocí volby funkce pojezdu s Mercedes přes Agility Select a BMW přes zážitek z jízdy přepínačem.

„To je v tlumič elektronicky ovládá ventil, který reguluje tok ropy, „vysvětluje Stefan Ehl, test inženýr v automobilovém expertní organizace kus. Tím, někdy více, někdy méně oleje z tlumicí trubka může proudit do druhé, se tvrdost, takže nastavení tzv charakteristiku tlumiče. Je-li uvedená magnetická ride získán podobný účinek podle Audi se tím, že mikroskopicky malých magnetických částic jsou zahrnuty v oleji, který tak orient pod napětím, že tok bude inhibována v pístu kanálů.

Kromě bezpečnostního hlediska je výhodou takové suspenze je podle Ehl v tom, že je možné, aby řidič přizpůsobit vůz do určité míry na příslušných potřeb. „V závislosti na vaší chuti si musím být s menší sportovní atmosféru s sportovnější nebo časech,“ říká.

Které parametry - ať už více atletické těsné nebo větší komfort orientované - větší váha je umístěna závisí na třídě vozidla a výrobcem. Takže Mercedes zdůrazní aspekt pohodlí ve své magie kontrolního subjektu. Podle výrobce, stereo kamera snímá silnici před vozem a směruje
Dále lze nastavit pomocí tlumiče pak se všichni v předstihu dle požadavků páskování nebo měkkých dat do řídicí jednotky. Takže chcete, aby řidič cítí tak málo, jak je to možné ze silnice je podle Mercedes - pokud chce.

U Porsche mezitím sportovní chování je prvořadá. PASM systém nazvaný (Porsche Active Suspension Management) se pojí se v závislosti na stylu jízdy a stavu vozovky plynule reguluje tlumicí sílu. Kromě toho je výchozí mezi opustit přes tlačítko na středové konzole, „sportovní pohodlné“ a liší se „sportovně-napjatá“.

Podle Helmut Kleina z ADAC, šíření adaptivního podvozku je však mezi komfortní a sportovní omezené. „Základní návrh pružiny závisí především na nápravy a zatížení kol, a jak se to liší síly,“ říká expert. Dokonce i cestovní je více nebo méně předem stanovené a se pohybuje většinou v úzkém rámu. „Pokud se mi ne vždy hmotnostní poměry a změny cestování, tam jsou jen určité meze.“

Kus expert nesprávné dodává: „Ano, jsme jen upravit klapku. Na jaře nemohu běžel. „Jen se vzduchovým odpružením ještě jednu příležitost. Konvenční brusle s ocelovými pružinami jsou omezeny v jejich seřízení se tím, že tlumič musí být stále uzavřeno na jaře. „Z vrh není závodní auto může dělat,“ říká Klein.

A jsou zde i nevýhody. „Adaptivní podvozek například potřebují mnohem více prostoru než standardní podvozku,“ říká Klein. Vzhledem k tomu, kromě pružin a tlumičů, příslušný snímač musí být umístěny. A právě v jamce kola, mohlo by to být poměrně úzká. Verstellfahrwerke jsou obvykle o něco těžší. „Obecně platí, že sankce hmotnosti, ale v určitých mezích,“ říká Klein.

Hlavní nevýhodou je, podle odborníků v vysokých nákladů. „Šok z těchto systémů jsou velmi složité a náklady odpovídajícím způsobem větší,“ říká nesprávná. „To platí i pro ceny náhradních dílů.“ Určité množství rizika v tom, že přes složitou technologii může strhnout více jak zjistí selhání existuje. „Vzhledem k čidel a ovládacích ventilů, existují další zdroje chyb jednoduše.‚Poznatky o zvýšené náchylnosti tam nejsou ani hlasité ani falešný, podle Klein.

Při koupi nového vozu budete muset být připraveni na dodatečné náklady z asi 1000 eur, pokud chcete, aby vybavily své vozidlo s adaptivní odpružení. Ochutnejte tedy adaptivní odpružení pro řady 1 BMW, například 1100 eur se řady 5 Touring 1300 Euro je splatná. Ti, kteří chtějí aktivní systém, který omezuje naklánění karoserie, i když s více než 3000 eur.

Audi Magnetic Ride může být vyplacena v kompaktním formátu A3 s nejméně 980 eur, VW Passat, bude DCC náklady na 1180 euro, ale je po turbodiesel se 176 kW / 240 koní jako standard. Z výroby je zde PASM Porsche 911 Carrera S, standardní Carrera stojí 1666 eur navíc. Výrazně dražší Magie Tělo Control Mercedes, který je k dispozici pouze pro modely V8 S-Class, se nezdaří s 5058 eur.

Takže bude pečlivě zvažovat investice. Konec konců, malé, a to i moderní standardní vozíky často nabízejí atraktivní kompromis mezi komfortem a dynamikou.

AUTOZEITUNG