Merkel sceptyczny niebieska tablica

Niebieski znaczek: Nowe strefy środowiskowe Niebieska tablica dla pojazdów z silnikami wysokoprężnymi

Jeśli chodzi o plany według Federalnego Ministerstwa Środowiska, niebieski znaczek dla samochodów z silnikiem diesla powinien być szybko umgsetzt. Konferencja Ministrów Transportu określone plany, jednak dla&# 39; s pierwszy na lodzie. Z jej stare pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mogą być zakazane z niemieckiego miasta. Pomyślenia dla tablicą na zdjęciu jest próbka. (© www.blaue-plakette.de)

© www.green-zones.eu

Wprowadzenie niebieska tablica dla samochodów z silnikiem diesla jest nadal kontrowersyjne. Kanclerz kandydat Martin Schulz jest wyraźnie umieszczone na kanclerz Merkel łączy tablicę przeciwko co najmniej sceptycznie. Wyjaśniamy, tło, co jest celem niebieski znaczek, który potrzebuje jednego i co będą kosztować.

W niemieckich miastach dopuszczalnych wartości granicznych tlenków azotu są regularnie przekraczane, więc jest wprowadzenie niebieska tablica dla pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w przestrzeni. Natomiast wyrazić wielu polityków i organizacji nowego oznakowania diesli, SPD kanclerz kandydat Martin Schulz kontroluje przed: "Nie ma sensu mówić zakazy jazdy diesel"Powiedział w poniedziałek, 10 lipca 2017 roku, podczas wizyty w Audi fabryki w Ingolstadt. "Silnik wysokoprężny będzie używany przez pewien czas"Wyjaśnił. Granice będzie jednak być przestrzegane, jak również silniki spalinowe, które mają być bardziej efektywnie zbudowany. Z takim nastawieniem, że jest prawdopodobne, wielu obywateli rozbić otwarte drzwi i tak ważnych głosów wyborczych bezpieczne. Niemiecka kanclerz Angela Merkel (CDU) jest niebieska tablica na zanieczyszczenia powietrza w miastach ze sceptycyzmem. Państwo nie może wprowadzać rzeczy, które mógłby faktycznie rozstrzygający. "W przeciwnym razie nie mamy nic wygrał"Powiedziała we wtorek, 5 września 2017 roku, na razie "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten" w Stuttgar. Wierzą w niebieska tablica dla stosunkowo problematyczna, ponieważ byłoby to wtedy trzeba sprawdzić wszystkie samochody dojeżdżających aby zobaczyć, kto miał taką odznakę, a kto nie. "Staram się kiedyś, że możemy zrobić bez zakazów. Wtedy nie potrzebują niebieską odznakę"Merkel powiedziała. Z niebieską tablicą podjazd może być zabronione w strefach ochrony środowiska, zwłaszcza dla starszych samochodów z silnikiem diesla, które są uważane za główną przyczynę tlenków azotu. Odznaka jest wymagane głównie przez Zielonych, aby zapewnić czyste powietrze w miastach. W Stuttgarcie i gdzie indziej zakazuje dla starszych pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, które są uważane za główną przyczyną szkodliwych tlenków azotu groźne.

Debata na niebieskim tablicy w filmie:

Niemieckie Stowarzyszenie Miast chce niebieską odznakę

Anders twierdził na przykład, Niemieckie Stowarzyszenie Miast i daje debaty ponownie nowy impuls: Ulrich Maly, Wiceprezes Związku Miast widzi niebieska tablica o niższej emisji samochodów z silnikiem diesla, jedynym sposobem tymczasowo do obsługi niezbędne zakazy. Nawet jeśli miasta nie chciał zakazy, przyszli z powodu zanieczyszczenia powietrza prawdopodobnie nie dookoła, Maly powiedział. Ponadto finansowanie modernizacji starych samochodów z silnikiem diesla na Euro 6 standardów musiałyby zostać uruchomiona. Jednocześnie Niemieckie Stowarzyszenie Miast zwany również dla federalnych i stanowych do finansowania transportu publicznego lepiej: z cenami od 2,50 do 3,00 euro za jednego biletu, które są wspólne dla ogólnopolski limitem dźwięku została osiągnięta. Jeśli chodzi o tymczasowe zakazy wysokoprężnych samochodów, miasto Hamburg jest pionierem i wiodącym na niektórych trasach zakazy pojazdów z silnikami wysokoprężnymi jednego. Senat chce wdrożyć ten środek planu Clean Air do 2025th Również Badenia Wirtembergia rusza naprzód i trwa od 2018 zakazy jazdy diesel w życie, postanowił czarny-zielony rząd państwowy we wtorek, 21 lutego. ale Premier Winfried Kretschmann (Partia Zielonych) wioślarstwo już z powrotem i chce przemyśleć plany znowu, które zgłaszane "Stuttgarter Zeitung": "Z zastrzeżeniem, że modernizacja działa i pozwala nam osiągnąć cele mają być osiągnięte przez Planie Air Clean, która zakazuje nie zostały jeszcze ustawione w kamieniu", Partia Zielonych jest cytowany tam. Jednak po decyzji zakazów była chęć rozpoznawalny gospodarczego, starsze samochody z silnikiem diesla modernizowanych lub gdy drobny pył może zostać zmniejszona o lepszego czyszczenia ulicy, problem został pomyślnie rozwiązany, Kretschmann powiedział. Powodem zbliżających się zakaz prowadzenia pojazdów są uporczywie nadmierne stężenie cząstek stałych w stolicy stanu Stuttgart. Na dni przekroczenia jest wysokoprężnych samochodów, które nie spełniają normę emisji spalin Euro 6, a następnie jazdy będą zakazane na zatłoczonych i zanieczyszczonych odcinkach. w 2016 roku sam, to byłoby w przypadku więcej niż 30 dni.

BaWü dla niebieskiej odznaki jednak Dobrindt

Podczas debaty na temat ograniczeń napędowych diesla określone Premier Winfried Kretschmann i jego wiceprezes Thomas Strobl (CDU) również silny dla niebieska tablica na poziomie federalnym. Jednak taka odznaka ma być nie wcześniej niż w roku 2020 wprowadzono, jeżeli co najmniej 80 procent pojazdów w te spełniają wymagane standardy. Federalny minister transportu Aleksander Dobrindt (CSU) odrzuca wprowadzenie tablicy, jednak w dalszym ciągu spadać. Ostatnio zostało wynegocjowane na Konferencji Ministrów Transportu w październiku na niebieskim odznaki dla samochodów z silnikiem diesla i początkowo umieścić decyzję zawieszone. Federalny Minister Środowiska Barbara Hendricks (SPD) przyłączył się do dyskusji na temat zakazów diesel wkrótce potem z nowym wnioskiem ponownie w centrach miast. W swoim projekcie gmin powinny nakładać zakazy jazdy na silnikach Diesla samochodów na własną rękę. Po pierwsze, mogą one nawet wydać tablice, tak że tylko pojazdy mogą wziąć wystarczająco przyjazne dla środowiska silniki w zakazanej strefie. Na innych wybranych dróg może być całkowicie zablokowane dla niektórych silników lub zakazy nakładane są tymczasowo. Zwłaszcza w krytycznych warunkach pogodowych powinny być trzymane z dala od centrów pojazdów tak Diesla. propozycja Wewnętrznych Bawarii i ministra transportu Joachim Herrmann (CSU) został już utworzony "całkowicie niepraktyczne" odrzucone. Niebieska tablica były wcześniej omawiane na Konferencji Ministrów Transportu w Stuttgarcie.

Miast z najwyższymi wartościami tlenku azotu (limit: 40 mikrograma na metr sześcienny) średnia roczna

miastoTlenki azotu odczyt głos UBA
Stuttgart (Am Neckartor)82 mikrograma na metr sześcienny
Monachium (Landshuterallee)80 mikrograma na metr sześcienny
Reutlingen (Lederstraße OST)66 mikrograma na metr sześcienny
Kiel (Theodora Heussa-ring)65 mikrograma na metr sześcienny
Kolonia (Clevischer pierścienia)63 mikrograma na metr sześcienny
Hamburg (Habichtstraße)62 mikrograma na metr sześcienny
Dusseldorf (Corneliusstraße)58 mikrograma na metr sześcienny

Pierwsze zakazy jazdy diesel w Wu Ba

Z ostrą krytyką niebieska tablica dotychczas zawarte Hesji urzędnicy federalni odezwał się. Można tam zobaczyć diesel plaque ogromny problem na maszynie administracyjnego kraju przodu. Powód: "Pracownicy Hesji, ich prywatne "stary" nie można już używać do samochodów misje diesla czy mają jechać obszarach śródmiejskich"Przewodniczący stan Heini Schmitt wyjaśnił. Jest to szczególnie dla mniejszych działów bez pojazdów serwisowych poważny problem. Za to jest bardzo ogólny problem niebieska tablica: a sprzedaż używanego samochodu do zakupu nowszych samochodów z silnikiem diesla nie było opcją. Wraz z wprowadzeniem odznaki bez Diesla norma Euro 6 masowo tracą na wartości, a zatem będzie bardzo trudno sprzedać. W końcu, nikt nie będzie kupić olej napędowy, który nie mógł pojechać w centrach miast. Schmitt stwierdza: "Sprowadza się to do wywłaszczenia de facto", Do tej pory, stany Badenii-Wirtembergii, Hesji i Bremy chcą wymusić regulacji dla samochodów z silnikiem diesla z odznaką w Bundesratu, który ma na celu pomóc w osiągnięciu granic UE dla Stickoxisbelastung. Minister transportu Dobrindt pozycjonuje się od początku do tego wniosku i pozostał na Konferencji Ministrów Transportu na jego punktu widzenia. Wcześniej oświadczył sekretarz stanu środowiska Jochen Flasbarth że jego firma rozwija się alternatywy dla niebieska tablica. "Potrzebujemy rozwiązania dla miast o słabej powietrzu"Podkreślił Flasbarth. Gdy rząd federalny stworzył podstawę prawną dla niebieskiej odznaki, społeczności, w których obszary o szczególnie wysokim stopniu zanieczyszczenia NOx są uchwalone miejscowe zakazy diesel może - jeśli chcą.

Jaki jest niebieski znaczek?

Po czerwonej, żółtej i zielonej naklejki, które mają być wyposażone w niebieskie zwłaszcza pojazdów niskoemisyjnych, które następnie mogą wejść tylko diesel w niektórych strefach ochrony środowiska w miastach. Jedynie nowoczesne samochody z silnikiem diesla, które emitują duże ilości szkodliwych tlenków azotu (NOx) mają otrzymać tę tablicę. samochody z silnikiem diesla bez niebieska tablica nie może już jeździć po czym w szczególnie zanieczyszczonych obszarach. Można jednak przyjąć, że obszary te będą mniejsze niż strefach środowiskowych, które są już zamknięte dla samochodów bez zielonej naklejce.

Kto potrzebuje niebieską odznakę?

Niebieska tablica będzie karać głównie kierowców samochodów z silnikiem diesla, które nie spełniają norma emisji Euro 6-ty wtedy nie powinna wejść do specjalnie wyznaczonych stref w centrach miast. Nawet benzyna odpowiadający niskie standardy niż 3 EUR zostaną naruszone przez rozporządzenie. Do tej pory w Niemczech tylko około 500.000 samochodów z silnikiem diesla są w ogóle w stanie uzyskać niebieski odznaki. Pozostałe 13 mln samochodów z silnikiem diesla trzeba zobaczyć, gdzie się znajdują. Bowiem zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, jest to prawie niemożliwe, prawdopodobnie znacznie starszych silnikach wysokoprężnych przynieść jak Euro 5 przez uaktualnienie do normy Euro 6. Ustanowienie kontroli emisji NOx byłoby znacznie bardziej skomplikowane niż montaż filtra cząstek stałych z ich specjalnych katalizatorów i doskonale dopasowane sterowania silnikiem.

Co robi niebieski znaczek?

Do kosztów niebieskiej odznaki nie ma informacji do tej pory.

Jak stanowisk politycznych?

Największe krytycy niebieska tablica dla samochodów z silnikiem diesla pochodzi z Departamentu Transportu. Minister Aleksander Dobrindt walczył dotąd stanowczo przeciw błękitne odznaki dla samochodów z silnikiem diesla: "Naszym celem jest zwiększona mobilność z mniej emisji i nie znosząc mobilność." Jest to jednak, według planów niemieckiego Ministerstwa Środowiska, a następnie od 2018 roku wszystkie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi będą zakazane z niemieckich miast, standard Euro 6 emisja nie może spełnić. Pozostałą diesel są następnie przedstawiane z nowej, niebieskiej odznaki środowiska, jak od dawna wymagane przez różne organizacje ochrony środowiska. Na poziomie krajowym, tym samym obiecuje głównie redukcji tlenków azotu (NOx), które są szkodliwe dla ludzi, zwłaszcza do atakowania śluzówki. Z niebieska tablica dla samochodów z silnikiem diesla tworzenie nowych stref ekologicznych w centrach miast byłaby możliwa jednocześnie.