Te koszty czyhających na TÜV

Większość nieprawidłowości w hamulcach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Co dwa lata, samochody osobowe reprezentacje do głównego śledztwa. Często biegły zaprzeczyć aprobatę z powodu drobnych wad. Z naszej listy kontrolnej można uniknąć błędów.

© imago Większość nieprawidłowości w HU i AU brakujących dokumentów Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Niezrozumiały, ale niestety często bywa: Brakujące dokumenty. Oprócz dowodu rejestracyjnego pojazdu (dowód rejestracyjny I), certyfikat musi być przedstawiony do badania emisji. Która dokonała modyfikacji swojego pojazdu musi również posiadać odpowiednie dokumenty. egzaminatorzy reagują czasami bardzo wrażliwe na brak dokumentów rejestracyjnych.

© imago Większość braki w zestawie pomocy HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Równie Adamant egzaminatorzy z niekompletnych zestawów pierwszej pomocy, brak trójkąta ostrzegawczego i kamizelki bezpieczeństwa są. Przypomnienie: apteczka ma datę ważności. Pamiętaj, aby sprawdzić przed przejściem do głównego śledztwa.

© imago Większość braki w światłach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Funkcja jednostek oświetleniowych, można łatwo sprawdzić. Park po prostu zostawić swój samochód w pierwszym naprzód i dzięki postępowi Windwärts przed ścianą i przejść przez różne funkcje. Alternatywnie, może pomóc w kontroli wzrokowej ty ustalonej znajomego lub znajomą. Test oświetlenie dla następujących funkcji: wysoki drogowych, mijania, światła postojowe, lewe kierunkowskazów, migacz prawy, światła tylne, światła hamowania, cofania oraz światła przeciwmgielne w razie potrzeby. Aby sprawdzić, czy oprócz mijania jest ustawiony.

© imago Większość nieprawidłowości w HU i AU świateł ostrzegawczych Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Jeszcze prościej sprawdzić lampki ostrzegawcze. jedna z lampek kontrolnych podświetlane w sposób ciągły, pojazd zgłasza wadę, że również nie pozostaje ungemerkt z audytorami i zapobiega TÜV odznakę normalnie.

© imago Większość nieprawidłowości w hamulcach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Hamulce robocze mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa. Oczywiście, audytorzy z GTU, DEKA, GTU i Kuś sprawdzić tutaj szczególnie dokładne. Więc nie ma niespodzianek i trzeba ponownie składać oświadczenia z powodu wadliwych hamulców, kontrolują przed klocków i tarcz poprzez proste oględziny.

© imago Większość nieprawidłowości w hamulcach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

W tym demontaż opony nie jest konieczne. Korzystanie z latarki, aby sprawdzić, czy uszczelki nie są wystarczająco grube. Plastry powinny być nieuszkodzone i nie mają głębokie rysy. W przeciwnym razie, należy skonsultować się z warsztatem i uzyskać porady u specjalisty.

© imago Większość nieprawidłowości w oponach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Wyjdź na TÜV, DEKRA, GTU lub kus z oponą przed audytorzy będą prawdopodobnie umieścić swoją ogólną kondycję jechać w pytaniu. Ale nawet na zużytych opon, inżynierowie są uczuleni.

© imago Większość nieprawidłowości w oponach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm jest dozwolona w Niemczech dla opon letnich. W najlepszym wypadku, opony powinny mieć dużo więcej profilem. Aby to sprawdzić, można użyć testera profilu elektronicznym. Ale to jest również bezpłatne.

© imago Większość nieprawidłowości w oponach HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Rand Goldene monety jeden euro ma grubość trzech milimetrów, a więc idealnie nadają się do mierzenia głębokość bieżnika. Znika pierścień złoty wzór bieżnika, nie ma wad tutaj. Oczywiście, opona musi być inaczej w idealnym stanie.

© imago Większość braki w Rockfall HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

Trzymasz obraz jest przesadzona? Jednak nie możemy zgodzić. Ale nawet drobne skały spada, zwłaszcza w polu widzenia, często prowadzą do właścicieli samochodów jazdy od farmy bez pieczęci TÜV. Tutaj kontrola w każdej sytuacji na drodze.

© imago Większość braki w zawieszeniu HU i AU Przewodnik: Najczęstsze braki w Hautpuntersuchung (HU)

To samo odnosi się do Überpüfung podwozi i sterowania. Do tego trzeba być profesjonalistą. Należy zachować ostrożność podczas pokonywania zakrętów na hałas i nietypowych zachowań pojazdu. Nawet samochód stłuczki nie może odbijać. Wtedy może sprężyny lub amortyzatory nie są już w stanie nienaruszonym. Defekt, który jest najlepiej rozwiązany przed głównym badaniu.

© imago

Koszty te są TUV, DEKRA, GTU lub Kus do głównego śledztwa. Często małe defekty zapobiec prestiżową aprobatę. Powiemy ci, co szukać w krótkim sprawdzić i zdradzony kosztów TUV.

Około jedna czwarta samochodów objętych ogólnym inspekcji (HU) i badania emisji (UA), TÜV zgłaszane. Szczególnie irytujące: Często istnieją jedynie niewielkie wady, które uniemożliwiają prestiżową aprobatę. Więc można uniknąć dodatkowych kosztów, niepotrzebne wydatki czasu i ostry wizytę warsztat, mamy wymienione usterki najczęściej dla Ciebie. Wcześniej TÜV monopol, teraz inspekcję samochodów DEKRA, GTÜ i KÜS podjęcia samochody pod mikroskopem i dlatego są ważnym czynnikiem bezpieczeństwa na niemieckich drogach. Co dwa lata, nowe samochody dopiero po trzech latach, samochody HU i AU przedstawień. Właściciel zapomniał niezbędnych dokumentów pojazdu, droga była wolna. Oprócz dowodu rejestracyjnego pojazdu (dowód rejestracyjny I), certyfikat musi być przedstawiony do badania emisji. Która dokonała modyfikacji swojego pojazdu musi również posiadać odpowiednie dokumenty.

Większość braki TÜV w filmie:

Koszty te są ponoszone przez TÜV

Krótka kontrola pojazdu jest zalecane przed badaniem. Ostrzegają kamizelki i trójkąt ostrzegawczy na pokładzie i apteczka jest kompletny? Czy światła i kierunkowskazy prawidłowo i czy są one prawidłowo ustawione? Czy opony są wystarczająco bieżnik i powietrze? Są tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe zużyte, a może nawet dać zwrotnica lub zawieszenia dziwne dźwięki lub nie działa prawidłowo? Pytania, które można odpowiedzieć szybciej kamienne żetony w szybie przedniej i migających świateł ostrzegawczych w kokpicie. Podczas gdy niektórzy właściciele samochodów odrzucić to jako trywialną sprawą i wizyty warsztatowe są planowane lub już uzgodnione, audytor nie może słuchać rozumu. Upragnioną pieczęć aprobaty, które spełniają wymogi prawne w dochodzeniu.

To koszty poniesione TÜV (koszt w EUR)
egzaminatorBundesl.
HU dla
Samochody (zaw.
AU)
 
HU dla
Samochody (zaw.
AU)
HU dla
motocykl
(Incl. AU)
HU dla
motocykl
(Bez UA)
 TÜV HanseHamburg 98,00 53,50 66,00 40,00
 TUV NordHamburg, Brema, Dolna Saksonia,
Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn,
Mecklenburg-Vorpommern,
Nadrenia Północna-Westfalia
 99,00 71,90 66,75 43,20
 TUV NordHesja, Nadrenia-Palatynat,
Saarland
 89,00 66,20 64,20 41,90
 TUV NordBerlin, Brandenburgia 95,64 66,64 64,20 42,65
 TUV NordBadenia-Wirtembergia, Bawaria 90,80 61,50 64,00 41,90
 TÜV SüdBadenia-Wirtembergia, Bawaria 98,00 53,50 64,90 40,20
 TÜV SüdSaksonia 99,50 67,50 64,20 44,20
 TÜV ThüringenBerlin, Turyngia 96,00 59,00 61,00 43,00
 KÜSWszystkie województwa 86.00 do
 102,00

 
58,00 till
 72,00
 

 
60.00 do
 68,00
 
 
 42.00 do
 46,00
 
 DEKRAWszystkie województwa nie
 informacja
 nie
 informacja
 nie
 informacja
 nie
 informacja
 GTÜWszystkie województwa 86.00 do
 102,00
 
 62.00 do
 72,00
 
 62.00 do
 68,00
 44,00 till
 46,00
Koszt od lipca 2016

Wiele wad TÜV można zapobiec

Kolejna wskazówka dla ostatniego: Zostań rozsądne reprezentacje wysyłki po 24 miesiącach do następnego ogólnego wglądu w TÜV, DEKRA, GTU lub Kuś. Po upływie terminu, właściciele pojazdów mają dwa miesiące na postrzegają termin. Po, że będzie to kosztowne. Powłoka kierowców tych dwóch miesięcy, inżynierowie dokładnie sprawdzić samochód i obliczyć dodatkowych kosztów premię w wysokości 20 procent. Mają właścicieli samochodów, a potem nawet nie rozwiązuje najbardziej podstawowe błędy w czasie przygotowań do niedawnego pomysłu HU jest tym bardziej denerwujące.

Przedziały do ​​ogólnego wglądu

typ pojazdu1. dochodzenie2. dochodzenie
samochódpo 36 miesiącachco 24 miesięcy
motocyklepo 24 miesiącachco 24 miesięcy
Obozowicze do 3,5 tony *po 36 miesiącachco 24 miesięcy
Przyczepy o masie do 750 kgpo 36 miesiącachco 24 miesięcy
Trailer ponad 750 kg do 3,5 tony *po 24 miesiącachco 24 miesięcy
* Zatwierdzone całkowity ciężar
Inne kwestie serwisowe
Wszystko turbosprężarka
Fakty i instrukcje zmiany świecy zapłonowej
Wszystko dla wymiany oleju
Naprawdę daje Szybki start
określić odpowiedni rozmiar opon
Porady o cenę
Zmień Schweibenwischer prawidłowo
Wskazówki dotyczące zakupu samochodów używanych