JAK Adblue „stosowane

technologia AdBlue AdBlue: Małe krople, duże kłopoty

AdBlue jest wtryskiwany do gazów spalinowych przez zawór i przyczynia się do katalizatora SCR w konwersji tlenków azotu

Wlew AdBlue AdBlue: Wzorcowa

Prosta osłona AdBlue należy wykorzystywanie obok zbiornika znajduje się pod klapką, a nie w bagażniku końcach

Mercedes tankowania AdBlue AdBlue: Granicą

Na jazdę próbną w Szwecji AdBlue został wyczerpaniu; na stacji benzynowej nie było tylko nadmierne ciężarówka kanister

Zbiornik AdBlue dodatek VW Sharan Zbiornik AdBlue dodatek w VW Sharan

AdBlue wymaga dodatkowego zbiornika, która jest podgrzewana przez grzejnik w ciężkim mrozu

AdBlue tankowania Wlew AdBlue

W Audi Q5, zamknięcie zbiornika AdBlue można otworzyć tylko za pomocą odpowiedniego gniazda

Czy nowoczesne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi AdBlue się, że nie można uruchomić. I ich regeneracji roztworu mocznika jest niepotrzebnie skomplikowane dla samochodów

Zgorszenie zaczyna, jak to często bywa w wyświetlacz w zestawie wskaźników: „Proszę uzupełnić AdBlue - nawet 2400 km”. Ignorując wołanie o pomoc oleju napędowego do roztworu mocznika, samochód pozostaje w najgorszym przypadku są: Bez AdBlue silnik nie może zostać uruchomiony. W najlepszym przypadku diesla nadal działa w trybie awaryjnym. Tutaj mógł kontynuować technicznie samochód - tylko emisje tlenku azotu uległaby pogorszeniu. Ponieważ diesel ale wtedy nie spełnia już normy emisji spalin, ustawodawca przewiduje quasi immobilizera środowiska. Producenci samochodów mają rzekomo wielkości zbiorniki do AdBlue tak, że mają one być wypełnione podczas kontroli w warsztacie. Nie spadnie do niespełna dziesięć euro za butelkę 1,89 litra jeszcze koszty pracy, zwykle około 50 euro. Ale doświadczenie w badaniu codziennie pokazują, że często podróżujących często trzeba napełnić nawet wcześniej. I na stacjach benzynowych są zazwyczaj tylko duże puszki dziesięć galon dla samochodów ciężarowych (około 14 euro). Ponieważ wypełniacz nie pasuje do otworu zbiornika AdBlue, rozlewając jest nieuniknione. I pompy gazu jak samochody nie są wszędzie dostępne dla samochodów: testów terenowych, takich jak BMW i Total właśnie się zaczyna.

Niebieska tablica dla samochodów z silnikiem diesla:

Co trzeba napędowy AdBlue?

Zastosowanie nowoczesnych napędowy AdBlue w celu zmniejszenia emisji tlenków azotu. Wymaga to normę Euro 6 emisji, nowo stosowane od pierwszego września 2014 roku, wszyscy wchodzący na rynku samochodów i od pierwszego września 2015 roku wszystkie nowe samochody. diesel Teraz może emitować zamiast 180 80 mg tlenków azotu na kilometr. Aby korzystać z wielu producentów samochodów katalizatory SCR są od dawna stosowane w budowie samochodów ciężarowych. Wykorzystują one tlenków azotu z użyciem AdBlue, który składa się z 32,5 procent mocznika i 67,5 procent wody dejonizowanej. Substancja chemiczna jest bez zapachu i nie toksyczne.

AdBlue wydziela amoniak

AdBlue jest wtryskiwany bezpośrednio do przewodu wydechowego, gdzie uwalnia wolny amoniak. Ten reaguje w katalizatorze SCR z tlenkami azotu i przekształca je w azot i parę wodną. Kontrolowany przez moduł sterowania silnikiem urządzenie dozujące zapewnia zawsze ilość potrzebna dla prędkości i obciążenia pojazdu jest wtryskiwany. Zużycie wynosi około czterech do sześciu procent oleju napędowego. Ze względu AdBlue zawiesza w -11.5 ° zbiornik do dodatku do wszystkich samochodów może być ogrzewany.

Co to jest AdBlue?

AdBlue zawiera 32,5 procent mocznika nieszkodliwe, syntetyczny związek azotu i demineralizowanej wody. Jest tylko jedna odmiana.

"AbBlue pusta lub wkładem"-Meldung

Elektronika pokładowa wskazuje, kiedy AdBlue jest uzupełniana. Wiadomość nie może być ignorowane najpóźniej po raz trzeci, ponieważ silnik pracuje tylko przy zmniejszonej mocy, albo w ogóle nie można uruchomić.

Możemy wypełnić AdBlue siebie?

Tak, można doładować samego dodatku. W niektórych samochodach, zestaw do napełniania może to być konieczne. Wszystko to jest ważne, aby w szczególnych instrukcji obsługi. Po napełnieniu kolei AdBlue zapłon i poczekać aż elektronika uznała nowy poziom. Może to zająć kilka minut.

AdBlue może zamarznąć?

Tak, punkt zamarzania AdBlue jest -11 stopni Celsjusza. Dlatego zbiorniki AdBlue są zazwyczaj ogrzewane. Jeżeli przedmiotem ekstremalnie niskich temperaturach oraz grzałki nie może natychmiast rozmrozić płyn AdBlue, zalecana jest ciepły garaż i trochę czasu oczekiwania.

AdBlue może przepełnienie podczas napełniania?

Tak, więc raczej powoli napełniać. Nawiasem mówiąc: Niektórzy producenci działanie mające na celu nadto zostały zakończone AdBlue przez przelew spod pojazdu bezpośrednio na zewnątrz. Znacznie bardziej szkodliwe dla farby, a mianowicie to, że gdy mieszanina mocznika wlewu występuje i biegnie przez farbę. Należy jednak coś AdBlue zetknięciem się z farby pojazdu, natychmiast przemyć dużą ilością wody.

AdBlue w zbiorniku bezpośrednio?

Nie! W żadnym wypadku nie wypełniać AdBlue bezpośrednio do zbiornika paliwa.