Welarna napędza dorywczo i luksusowy

Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Na naszej pierwszej jeździe testowej nowego Range Rover velar zapewnia ze swej futurystycznej czucia projektowania.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Jazdy jest - zwłaszcza oczywiście obowiązkowy na lepsze warianty zawieszenie pneumatyczne - dorywczo luksus.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Nawet jeśli nie jest, w przeciwieństwie do wielkiego Range Rover nie niskim zakresie uzębienia, trzeba iść na kompromis z drogi.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Umieścić tam długości 4,80 m, 2,87 m rozstaw osi 673 do 1731 litrów przestrzeni ładunkowej we wszystkich wariantach

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Po raz pierwszy Range Tover dostaje całkowicie chowane uchwyty drzwiowe, ponieważ są one znane do tej pory tylko z F-Type.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Gama silników nie byłby boli trochę więcej odwagi do nowoczesności. Istnieją trzy diesel i trzy silniki benzynowe 180-380 KM na wyborach.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)

Również wewnątrz nowego Range Rover Velar oddycha (2017) z duchem czasu i zaskoczyć klientów z kokpitu, które mogą dopingować generacji iPhone.

© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017)© Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover Range Rover Velar (2017) Range Rover Velar (2017) © Range Rover

Nowy Range Rover Velar (2017) wprowadzają Brytyjczyków nie tylko SUV ze specjalną nazwę, ale również o specjalnej konstrukcji. Jego coupe-jak kształty i futurystyczny projekt sprayu na naszej pierwszej jazdy próbnej naprawdę science fiction flair.

Prawie dokładnie 50 lat po brytyjskim zostały uszlachetnione z pierwszych SUV Range Rover do luksusowych liniowców, chcą segment z nowym Range Rover velar (2017) przedefiniowania ponownie teraz. z "tylnojęzykowy" to ich nazwy, które już podjęły bardzo pierwsze prototypy Rovers Zakres wykorzystania. A ceny zaczynają się od 56.400, SUV będą teraz konkurować z bardziej ekstrawertycznym wersji konkursu luksusowych i potwierdzą się przed samochodów jak Porsche Cayenne, Mercedes GLE Coupe lub BMW X6. W tym celu, Brytyjczycy nie są po prostu inna pochodna, ale zamknięcie luki między Evoque oraz Range Rover Sport z naprawdę nowego samochodu, spojrzeć na jego własnej tożsamości od początku. Tak czyste i gładkie i tak futurystyczny było dotąd żaden inny samochód. Gerry McGovern główny projekt ma swoją linię przed inżynierami tak gwałtownie bronili, że mają nie tylko praktycznie bez szwu wkręca mu reflektory LED grilla, ale nawet rozwinął swoje pierwsze całkowicie chowane uchwyty drzwiowe, ponieważ są one tak daleko tylko F- Rodzaj wie. A gdzie zawodnicy mają wyciąć ich ogon od góry do oszukania klientów coupe, nachylenie jest nowy Range Rover velar (2017) od dołu i tak przypomina jachtu podczas zejścia na ląd. Dodaj do tego kilka elementów dekoracyjnych wykonanych z miedzi i uderzających grafiki w światłach - czyli SUV science fiction, które mogą wyglądać dosłownie stary Cayenne and Co., a także zdarzyć się być schnittigste Land Rover stał się kiedykolwiek w nos jest naciągnięty w tunelu aerodynamicznym.

Nowy Range Rover Velar (2017) w filmie:

Pierwszy test drive w Nowy Range Rover velar (2017)

Również wewnątrz nowego Range Rover Velar oddycha (2017) z duchem czasu i zaskoczyć klientów z kokpitu, które mogą dopingować generacji iPhone. Po przyzwyczailiśmy się tak powoli animowanych instrumentów za kierownicą i na ekranie dotykowym obok brytyjski schlebiać palcami teraz po raz pierwszy w SUV z drugim ekranie, który zajmuje prawie cały środkowy tunel i eliminuje większość przełączników. Kilka uchwyty i wirowanie, że trzeba jeszcze, są tym bardziej piękny wystawił. Odnosi się do satelity sterowania na kierownicy, jak również dla dwóch skalach dzwoni przód przesuwaku, które zmieniają się w zależności od przypisania menu i zostały zaprojektowane, aby zapewnić łatwą obsługę nawet podczas jazdy. Im bardziej przestarzały wygląd, jednak kilka klucze w drzwiach, a zwłaszcza kluczyk zapłonu, Land Rover nadal ciągnie za balast z epoki kamiennej. Ze względu na nowego wspaniałego świata Range Rover velar (2017) bawi zwłaszcza kierowcy, tylko stare wartości pozostają dla pasażerów: Miejscowość, prestiż i dobrą szczyptę premii wszystkim, że ma wiele do zaoferowania SUV. Umieścić tam co 4,80 m długości, 2,87 m rozstawu osi i 673 do 1731 litrów przestrzeni ładunkowej we wszystkich wariantach - prestiż i składki są jednak kwestią ceny. Przynajmniej w ekskluzywnej pewnie podkreśla sześciocyfrowe Wydanie pierwsze panuje zarówno nie brakuje.

Futurystyczny design, ale technologia konwencjonalna

Jeśli chodzi o design i jeszcze bardziej funkcjonowania nowego Range Rover velar (2017) wskazują w przyszłości, mocno tu i teraz technologia jest zakotwiczona. Wreszcie, napęd welarne i budowa właśnie utworzonej Jaguar F-Pace korzysta. Nawet jeśli nie czuje się już tak napięta i sportowiec, ponieważ jeden zauważy jego dwóch ton doskonale i zamiast trochę podniesione i zrelaksowany siedzi za kierownicą, co nie jest tak źle w rzeczywistości. Jazdy jest - zwłaszcza oczywiście obowiązkowy na lepsze warianty zawieszenie pneumatyczne - dorywczo luksus. Nawet jeśli nie jest, w przeciwieństwie do wielkiego Range Rover nie niskim zakresie uzębienia, trzeba iść na kompromis z drogi. Tych, którzy lubią ryzykować parę błota lub nawet zadrapania na skandalicznie drogich 21-calowe koła, może być więcej zaufania niż siebie welarna tak. Dlaczego istnieje wreszcie cała armia pomocników na przejazdy poza asfaltem podobnego systemu reagowania terenu, lub tempomatem terenowego? Ale zakres silnik nie byłby boli trochę więcej odwagi do nowoczesności. Istnieją trzy diesel i trzy silniki benzynowe 180-380 KM na wyborach. W tym przypadku, najbardziej ekonomicznym Velar jest zadowolony z 5,4 litra i sportiest Sprint od 0 do 100 w 5,7 sekundy, łatwo osiąga się zwykle 250 km / h. Jako uzupełnienie do spalania, to mieć, nie muszą być czystą wersję elektryczną, jak ona dostaje Jaguar z i-Pace. Wtyczka hybrydy lub przynajmniej układ 48-V z generatorem rozrusznika będą dobrze dopasowane, ale optymizm w Anglii. To teraz wyraźnie zaznaczyć się i chwalił szybkiego powrotu do zdrowia Land Rover: Od 2019 roku wszystkie nowe modele powinny być również możliwe z elektryfikacji i 2025 Brytyjczycy chcą, aby ta opcja możliwa we wszystkich seriach.