duchowymi braćmi

Opel Manta GT / E Opel GT zdjęć porównania danych technicznych Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Który powinien być? Czteromiejscowy coupe lub ekstremalne dwumiejscowy? Manta vs GT

Opel Manta GT / E Opel GT zdjęć porównania danych technicznych Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Piękny kształt: Manta-tail z spoiler i szerokim torze - Unique: GT zderzak z ozdobami i okrągłe światła tylne

Opel Manta GT / images porównania E Dane techniczne Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Bezkonkurencyjna na łukach: Wtedy i teraz przygotowuje Manta ogromna przyjemność jazdy. Dopiero pod koniec produkcji przyniósł Opla do Manta GT / E jest bułka z masłem techniczna na rynku: Revised podwoziem, szerokie opony, sportowy wygląd i silnik z ultra-nowoczesnym, elektronicznym wtryskiem.

Opel Manta GT / E zdjęć porównania specyfikacje kokpicie Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Manta GT / E: Funkcja pierwsza: Zamiast wodotryski jeden zapożyczona z kokpitu Ascona. Unsporting: wystrój drewna. Akcesoria: kierownica

Opel Manta GT / images porównania E Dane techniczne silnika Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Silne i ekonomiczne: 1.9 litra czterocylindrowy z 105 KM iniekcji elektronicznego

Opel Manta GT zdjęć porównania / E danych technicznych tylne Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Klasycznie piękne: Okrągłe światła tylne od Manta, osadzone w czarnym tyłu GT / E

Opel GT zdjęć porównania danych technicznych Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Lekko nachylona rogiem: Łatwo Opel GT pozostawia wokół krzywych zirkeln

Opel GT zdjęć porównania specyfikacje kokpicie Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Opel GT: Ekstremalne pochyła w kokpicie samolotu. Za kierownicą purist kierowniczego w konstrukcji z drewna duże okrągłe instrumenty spaść na

Opel GT zdjęć porównania danych technicznych silnika Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Silne i problemos: Silnik w GT. Uderzające: stożkowa osłona zawór

Opel GT zdjęć porównania danych technicznych reflektory Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Reflektor Gag: przez kabel, światła można włączyć od wewnątrz i na zewnątrz. Lampy przeciwmgielne są w amerykańskiej wersji z kierunkowskazami

Opel Manta GT / E Opel GT zdjęć porównania specyfikacje fotele Porównaj: Opel Manta GT / E vs. Opel GT

Wysokim oparciem, wąskie siedzenia: Ze względu na niską wysokość GT siedzieć bardzo niski (L.); Nobles Extra: Drobne sportowe fotele Recaro mogą być zamawiane z fabryki (R).

Z ich podobnej technologii, są one wykorzystywane w rodzinie Opla blisko siebie. Zostały one oferowane w tym samym czasie i są modele Opla z najwyższym współczynnikiem obrazu? GT i Manta urlopu od jej debiutancki bić serca fanów. Poprosiliśmy rzadką GT do spotkania z wciąż rareren Manta GT / E porównanie

Poranne słońce, cień drzew: Przed hotel kraj w Aggertal spotkanie z GT a Manta GT / E Opel dwie gwiazdy lat 70-tych lat. „Czy chcesz naklejkę z bocznego okna nie pozbyć?” Uwe Steckling, Manta GT / E-właściciel i jego Opel Oldie skrupulatny w każdym szczególe, wygląda Marko Wilk, właściciel obraz idealny Opel GT, krytycznie.

Liczniki: „Czyś ty oszalał? Jest to prawdopodobnie jedyny GT w Europie, który ma tę naklejkę nadal na dysku. "

Rozwiązanie: Dwie klasyczne maniaków samochodów, Opel Gwiazdy oczywiście patrzeć dokładnie, w którym organizowane przez Classic Cars spotkania. Uwe Steckling został tak wiernie odrestaurowany srebro Manta GT / E w ciągu wielu lat, że ten pojazd jest uważany przez znawców za jedno z najlepszych pozostałych przykładach.

Oryginalny State vs. wiernie odrestaurowany

Marko Wilk i jego ojciec, wraz właściciel warsztatu w mieście Bonn, utrzymują ich kolekcja zabytkowych samochodów również tych ze Stanów Zjednoczonych importowane Opel GT. I prezentuje się w oryginalnej farby i oryginalnym stanie.

I w tym ten złowieszczy naklejki papieru, który można zobaczyć na tylnej szybie ćwierć bocznych upadków kierowcy GT. Amerykanie zażądali to naklejka na poziomach emisji GT są wymienione w porównaniu do standardu Kalifornii.

I wpatrując je niedbale na płycie. Podobnie powierzchniowo technicy wszedł około klejem podsufitki. Które mogą być postrzegane w ciemnobrązowej GT Wolf w drzwiach. Ale usunąć? „Nie. To sprawia, że ​​się od oryginału. "

Te przykłady pokazują, jak poważnie Real Classic entuzjaści samochodów wziąć oryginalnego stanu ich dziecka. Dla wielu Opel GT i Manta A mają dostrojony w każdym kierunku, zmianie lub zostały powierzchownie przywrócone.

Właściciele mogą przygotować się do zabawy lub zostały przygotowane, ale oryginalne okazy, takie jak góry, które z naszych schadzek są za znacznie bardziej wartościowe. Opel wykonane - podobnie jak innych firm - luksus oferuje dwa sportowe i technicznie powiązanych szczegółowo modele równolegle.

GT został wyprodukowany pod koniec 1968 roku do lata 1973 roku w zakładzie w Bochum. manta RAN od 1970 do 1975 w jednej linii montażowej Rüsselsheim.

Najlepsze sprzedawców obu modeli miał sprawdzoną wysokim momencie obrotowym 1,9 litrowy silnik CIH (wałka rozrządu w szefa) z dużym wałkiem rozrządu 90 i PS oraz identycznej transmisji przednią pokrywą cztery prędkości.

Czteromiejscowy coupe lub ekstremalne dwumiejscowy?

Ale skończyło podobieństwa. Opel GT był i jest bezlitosny dwumiejscowy, ciasne i łatwo dostępnym tylko od wewnątrz bagażnika gesegnet.Dafür on posiada kabinę samolotu, jak i nadal wspaniały design. Manta A, jednak jest również charakterystyczny i wspaniały kształt.

Odkąd został jednak zaprojektowany jako wersja coupe od równoleżnika biorące Ascona, ma cztery fotele, bagażnik, właściwej większy komfort, ale również bardziej sedan-podobny, choć bardzo miłe w kokpicie.

Choć Manta Łącznie 498,553 jednostek zostały wyprodukowane imponujące, przyniósł GT przynajmniej 103,463 egzemplarzy: Niezły tego bezkompromisowego dwumiejscowego.

Opel GT Manta GT / E - szczególnie w oryginalnym stanie - teraz są pożądane jako rzadkich oldies. Choć jeszcze około 1550 pojazdów zarejestrowanych przez GT obecnie przynosi niezwykle rzadką Manta GT / E (Opel typu klucz 245, zarejestrowana przez KBA 7377 i 7377-1) zgodnie z danymi z Flensburg do czasu tylko 82 zatwierdzony modele.

Pod koniec 1973 roku było GT i Manta Opla, nawiasem mówiąc, jak nowy pojazd już równoległe.

Ustawienie GT-produkcji Opla z zakończeniem umów z dostawcami francuskimi Chausson i Brisson&Lotz powstał, musiał być starszy Opel rzeczywistość pomysł: stworzyć silniejszą, bardziej sportowy Manta A na kołach.

Na IAA 1973 było czasu: Manta GT / E z czarną maską, charakterystycznym wykończeniem i liternictwa i czarne malowane tyłu obchodzony we Frankfurcie premiera, choć bardziej dyskretnie. Ale poza pierwszym poważnym kryzysem energetycznym kraju przewidzieć raczej nieodpowiedniego środowiska dla sportowym top model.

Ale w roku 1974 Manta GT / E wszedł do produkcji, a tym samym rozpoczął swoją rolę jako GT następcy.

Elektroniczny wtrysk paliwa w GT / E

Aby uzyskać więcej pchnięciem, nowo opracowany silnik z wtryskiem elektronicznym powinno martwić zdobyłem jako pierwszego modelu Opel Manta GT / E Z L-Jetronic firmy Bosch (L oznacza pomiaru przepływu) i większą kompresji (9,6 zamiast 9,0) wykonaną z czterech cylindrów 105 KM.

Ponieważ wydajność, jak również moment obrotowy zostały osiągnięte przy wyższych prędkościach, GT / E, jednak stracił część swojej beefy znaku przeciwnym 90-konnym Manta. „Dopiero około 3500 / min ustawia wtryskiwacz energicznie do” tester AUTOZEITUNG konstatierten początek 1975 roku, ale w tym samym czasie pochwalił niskie zużycie paliwa i niski poziom hałasu silnika.

W porównaniu do Manta GT / E GT ze swoją 90-konnym silnikiem gaźnika jest emocjonalnie ledwie mniej wydajne. Ale nie odgrywa również niższe do 40 kg wagi krawężnik Opel GT rola.

Uwe Steckling i Markus Wolf miał zabawy wiele z naszych wypraw fotograficznych. Ponieważ zarówno Manta i GT nadają się do codziennego użytku wraz z niezbędnymi do kierownicy, pedały i przesunięcie sił jako narzędzie szkoleniowe dla mięśni. Kto dominuje gra sił przenosi zarówno sportowy Opel nadal dość pewnie przez kąty, choć oba mają różne zawiesiny.

Opel GT oparty tym tylnej osi - uszlachetnić Bilstein sprężyny gazowe - na składników Kadett B podczas manta GT / E ma bardziej wyrafinowany, bardziej skomplikowane zawieszenie z tak zwanymi jako oś tylnego zawieszenia biegunowych. W fabryce trochę niżej Manta GT / E również około amortyzatorów ciśnienie gazu marki Bilstein dla lepszego kontaktu kół do obaw drogowego.

Szerokie opony w 1973 roku miał tylko manta

Charakter sportowy z Manta GT / E podkreślają również szerokie opony w rozmiarze 185/70 HR 13 malowniczych 5 1/2 calowe koła szeroki stalowych. Seria GT następnie stanął przed nim na wąskich oponach 165 HR 13 i 5 x 13 kół stalowych. GT Markus Wolf rolkach ale dzisiaj manta kół i opon sportowych Croda Rossa.

Kto ma smak ze względu na ponadczasowe oldies Opla, należy zwrócić uwagę na następujące: Od Opel GT, istnieje wiele więcej kopii, nawet w stanie pierwotnym, jak rzadkie Manta GT / E, która szczególnie w oryginalnym lub top przywrócony stan bardzo trudno jest znaleźć.

Choć GT jest łatwiej naprawić swoją technologię prawie seryjnej, Manta GT / E niesie L-Jetronic oraz specjalne dane techniczne zagrożenia, które mogą prowadzić do wyższych kosztów. Dlatego być może słabszy i tańszy wariant silnika jest lepiej i płynniej wyborem dla czystych Manta fanów.

W naszej fotowycieczkę Uwe Steckling i Markus Wolf działał jak większość Oldies maniaków: cieszyli się na podróż powrotną, piękne, kręte drogi kraj w Bergisch Ziemi i „nosił” jej dzieci bez uszczerbku dla lokalnej garażu.

Opel Manta GT / E (Przy. 1973-75): Dane techniczne i fakty
napęd
R4 cylindrów; przedniemu wzdłużnym; 2 zaworu; narzut wałka; Wytwarzanie mieszaniny: wtrysk elektroniczny (L-Jetronic firmy Bosch); Średnica x skok: 93 x 69,8 mm; Stopień sprężania: 9,6; Pojemność skokowa: 1897 cm3; moc:
77 kW / 105 HP 5400 / min; max. Moment obrotowy: 152 Nm przy 4200 / min; Transmisja cztery-biegowa; Średni obwód; Napęd na tylne koła
Struktura i podwozie
stalowy korpus samonośnej; Zawieszenie przednie: wahacze i trapezowej; tył: sztywną oś wzdłużna i poprzeczna kierownicy; v / godz. Zwojowe sprężyny, amortyzator ciśnienia gazu; stabilizatory; Rack i układ kierowniczy zębnika; Hamulce: v / v: płyty / bębny, siłowniki hamulca; Opona 185/70 R 13, kółka: 5 1/2 X 13
Kluczowe dane
L / S /: 4292/1626/1345 mm; Rozstaw osi 2,430 mm Spurw. v./h. 1329/1320 mm; Puste / Gesamtgew: 980/1300 kg,. Konstrukcja: 1973 do '75; Szt. (GT / e): 5248; Cena (1975): 13168 Mark
wydajność1
Przyspieszenie: 0 do 100 km / hw 11,1s;. Maksymalna prędkość 187 kilometrów na godzinę; Wydajność: 11,3 l / 100 km
1AZ Wydanie 2/1975


SYTUACJA NA RYNKU

Stan 2: 11,700 euro
Stan 3: 7.800 €
Stan 4: 3000 €
Wydajność: Rośnie
Definicja notatek państwowych

OPEL GT 1900 (Bj. 1968/73): Dane techniczne i fakty
napęd
R4 cylindrów; przedniemu wzdłużnym; 2 zaworu; narzut wałka; Wytwarzanie mieszaniny: gaźnik prąd zstępujący Solex 32 DIDTA-4; Średnica x skok: 93 x 69,8 mm; Stopień sprężania: 9,5; Pojemność skokowa: 1897 cm3; Moc: 66 kW / 90 KM przy 4600 / min; max. Moment obrotowy: 146 Nm przy 2800 / min; Transmisja cztery-biegowa; Średni obwód;
Napęd na tylne koła
Struktura i podwozie
Samonośne Stahlblechkar.; Zawieszenie przednie: podwójne wahacze, poprzeczna sprężyna płytkowa; Tył: oś sztywna, wahacze wzdłużne, bar utwór, Schraubenf, sprężyny gazowe ;. WW. stabilny.; Rack i układ kierowniczy zębnika; Hamulce: v / v: płyty / bębny, siłowniki hamulca; Opony: 165 R13 koła: 5 X 13
Kluczowe dane
L / S /: 4113/1580/1225 mm; Rozstaw osi 2,431 mm; Miernik v./h: 1254/1284 mm;. Puste / ciężar całkowity: 940/1160 kg; Czas budowy: 1968-1973; Numer 103463; Cena (1972): 12845 Mark
wydajność1
Przyspieszenie: 0 do 100 km / hw 12,2s;. Maksymalna prędkość 183 kilometrów na godzinę; Zużycie: 11,6 l / 100 km
1AZ wydanie 14 / 15-1972


SYTUACJA NA RYNKU

Stan 2: 16,700 euro
Stan 3: 10.500 euro
Stan 4: 4400 €
Wydajność: Rośnie
Definicja notatek państwowych

nasz wniosek

Tylko na pierwszy rzut oka jest to konkurenci w ich własnym domu: Ponadczasowe wzornictwo, formy do muzeum, technologia Agent. Drugie spojrzenie ujawnia, GT jest bardziej zabawka w skali 1: 1, wąski, wciąż zaskakujący, błazna na wypoczynek. GT / E jako najbardziej dynamicznego szeregowego Manta jest idealny do codziennego użytku, jednak mniej bezkompromisowa, ale także dla oka. Obie akcje jedno: Są to modele Opla, że ​​wytrzymać wszystkie Zeitgeist - o projektowaniu dla przestrzeni wieków.

Werner Müller