ograniczone możliwości

Historia samochodów Plymouth GTX Plymouth

Kawałek amerykańskiej historii: Plymouth GTX był Road Runner z lepszych obiektów i został zabrany do programu w 1968 roku

© Corbis historia Walter P. Chrysler samochód Plymouth Plymouth

Ze to wszystko się zaczęło: Walter P. Chrysler Plymouth zbierane 1928 jako marki budżetu od chrztu

© Corbis Historia samochodów Plymouth Milion samochodów w 1934 roku Plymouth

Milionowy Plymouth już działa 1934 z linii. Zaawansowana technologia uczynił go popularnym

© Corbis Historia samochodów Plymouth Woody 1941 Plymouth

Dopiero krótko po wojnie, Plymouth zatrzymany częściowo wykonane z drewna ciał. Tutaj, w stosownych przypadkach, Plymouth Woodym 1941

© Corbis Historia samochodów Plymouth Poster Plymouth

Zapisz i szef było motto: W zakwestionowane przez Forda i Chevroleta rynku masowym mogłaby argumentować Plymouth

© Corbis Historia produkcji samochodów Plymouth 70 Plymouth

Pełne księgi zamówień zapewnić aż 70-letnich figur wysokiej produkcji

© dpa Historia samochodów Plymouth Valiant Plymouth

The Valiant, tutaj model około 1962 roku, która odbyła się Chevy Corvair i Ford Falcon w ryzach

© Corbis Historia samochodów Plymouth Stephen King Christine okładki Plymouth

powieść Stephena Kinga "Christine" umieścić Fury pomnik

© Imago Historia samochodów Plymouth Barracuda Fastback Plymouth

Również Dragster Sport lubi podchodzić w Plymouth, tutaj z Barracuda Fastback

© Corbis Historia samochodów Plymouth Cuda Plymouth

Nick: „Cuda. Muskularny Plymouth Barracuda był marzeniem wielu młodych ludzi

Historia samochodów Plymouth Macho Plymouth

1980 Macho Trail Duster był jedyny SUV w programie Plymouth

Historia samochodów Plymouth Sapporo Plymouth

We współpracy z modeli Mitsubishi, takich jak ten z 1987 Plymouth Sapporo pojawiły - faktycznie Mitsubishi Galant

Historia samochodów Plymouth Laser Plymouth

Laser sportowe coupe z 88 roku, jak Mitsubishi Eclipse lub Eagle Talon znany

Historia samochodów Plymouth Prowler Plymouth

Plymouth Prowler jest rzadko spotykane tutaj. Pierwsze prototypy były w 1996 roku, zaledwie kilka egzemplarzy przyszedł do Europy

Historia samochodów Plymouth DaimlerChrysler Plymouth

DaimlerChrysler przypieczętował los Plymouth i ogłosił 2001 Od

© Getty Images Historia samochodów Plymouth Belvedere 1957 Plymouth

2007: Plymouth Belvedere 1957 odzyskuje się z jego „kapsuły czasu”

© Corbis

Po więcej niż Ford, nieśmiertelny od Stephena Kinga "Christine „do nazwy, patrioci w USA wypełniona dumą: To Plymouth

W 2001 roku, kiedy ostatni Plymouth-Modele zjechał z linii montażowej, ponieważ nie było nic z tym gigantem, który prześcignął w 1940 roku, wielokrotnie Forda w statystykach rejestracyjnych. Z Prowler samochodów sportowych i kompaktowych Neon samochodu, który oferowany poza rynkiem amerykańskim tylko jako Chrysler lub Dodge, historii wówczas 73-letniej marki zakończony bezceremonialnie w warunkach spowolnienia gospodarczego - a wiązania pomiędzy Daimler i Chrysler, które razem nie poszedł były i nadal nie mają siebie. Nie widzieli szansę na Plymouth. może być ograniczona w taki sposób, w ziemi okazji.

Na początku tej drogi, w 1928 roku, kiedy Walter P. Chrysler Chrysler szef wysłał swoją nową markę do konkurowania na korzyść kupującego, wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Plymouth Należy wypłynął w niższym segmencie cenowym przeciwko Ford i Chevrolet. Dla silnego, wskazujące na panów Chryslera służył w chwalebnej historii Stanów Zjednoczonych w imię marki. Konkretnie: Pierwszy Pielgrzymi, z „Mayflower” wylądował w 1620 roku, gdzie amerykańskim stanie Massachusetts jest dziś. wbudowane lud pielgrzymujący w swoim nowym domu, pierwsza osada, nazwana po tych angielskiego miasta, zaczęła się w podróż do Plymouth.

Więcej samochodów tematy: Wolna biuletyn AUTOZEITUNG

Statek emigrantów w logo powinny odtąd zarobić miliony Amerykanów do szczęśliwych kierowców. Przekaz reklamowy był jasny: Z Plymouth można dostać coś za te pieniądze. Wkrótce firma oferowała do radia samochodowego - Wcześniejszy niż wszystkich konkurentów. Dzięki zaawansowanym silniku technika montażowa jest przycięta wibracje do minimum. Sześć cylindrów zostały szybko staje się standardem, a znakiem rozpoznawczym Plymouth. Zaledwie cztery lata po wprowadzeniu na rynek, w 1932 roku, Plymouth był numer trzy na rynku przed rywalem GM Buicka i Pontiac. 1934 był samochód jedna milionowa gorąco, w 1939 roku było ich już trzy miliony dumny. W wojnie, produkcja cywilna spoczął na rzecz armat i czołgów. Potem było początkowo kontynuować modeli przedwojennych. W 1949 roku wystąpił z Suburban kombi nowego pojazdu - po raz pierwszy w Plymouth z całkowicie wykonany korpus ze stali.

Od 1953 roku, przyciąga ciekawskich z pierwszej standardowej klimatyzacji w salonach samochodowych. Wiele z nich podoba się dostał i był Plymouth-klientów. Na więcej sposobów niż marki Ford mógł prześcignąć w liczbach i zatwierdzeń produkcyjnych. Plymouth zadomowił się wśród „wielkiej trójki” w USA - oprócz Chevrolet i Ford.

1964, Barracuda premierę, która jest obecnie uważana za pierwszym „mały” samochodu mięśni; Kibice mówią „pony car”. Ładny samochód, ale nie tak skuteczne, jak o zaledwie kilka tygodni później pojawiły Ford Mustang, który dał ten samochód Nazwa rodzaju. Sukces marki zabezpieczone również w latach 70. w Plymouth Fury (modele od I do III i sportu). Mówiąc o Fury: Ten samochód będzie prawdopodobnie zawsze pamiętać fanów Stephen King, ponieważ autor dokonał orgię w Chrome i malować gwiazdę swojego bestsellera „Christine”. 57/58 mm model Fury coupe dwóch drzwi i zawsze pomalowane światła kości słoniowej. Charakterystyczny dwutonowy farby i czworo drzwi (jak opisano w książce) był rzeczywiście Plymouth Belvedere, ale Fury (Furia) był lepiej dostosowany do historii złego, morderczej ulicznego krążownika.

Średniej 70, szefowie Chrysler i Plymouth postanowił współpracę między amerykańskiej marki z Mitsubishi Grupa japońskiej. Okazało się, jak laser (Mitsubishi Eclipse) lub Sapporo (Galant). Wartości marki podstawowej wędrował przez trochę za burtę.

Wcześniej, przystępne "American Dream"Marka zszedł ze statku

I zagroził dalsze problemy: kryzys olej hit przemysłu USA auto z jego paliwowo-pożeraczy do rdzenia. spadła sprzedaż, Chrysler otrzymał od państwa pożyczki w wysokości miliarda dolarów. Były menedżer Forda Lee Iacocca przejął stery w Chryslerze i wprowadziła zasadę modułową. Od tej pory na „Mechanika Blaszki” królował: samochody z Grupy przypominał bardziej; oni po prostu dostał inny emblemat przyklejony. Także nowy, prawdziwie niezależne modele takie jak Voyager pierwszy van lub retro-Mobile jako PT Cruiser i Prowler nie zatrzymać Plymouth zastrzeżone.

Więc w pewnym momencie pojawiło się pytanie o sens tej marki. W 2001 roku, gdy zgasły światła w Plymouth. Jednak w 2007 roku niespodziewanie pojawił się kolejny klasyk w tabloidach na: Tulsa / Oklahoma jest „kapsuła czasu” został otwarty. 1957 był poza budynkiem sądu '57 Plymouth Belvedere w jednym - zatopiony wodoodporną pit z bardziej współczesnych ofiar - jak sądzono. 50 lat później, samochód powinien być zniesiony. Ale kapsuła została wypełniona wodą, Plymouth bezpowrotnie utracone - jak sama marka, który został stracony w wzburzonym morzu przemysłu motoryzacyjnego.
Thorsten Elbrigmann

AUTOZEITUNG